Lidé na ostrově Srí Lanka

Místní obyvatelé

Obyvatelé na Srí Lance jsou přátelští, usměvaví a pohodoví. Srílanská mentalita je velmi odlišná od té evropské. Místní mají na všechno spoustu času a zdá se, že slovo stres neznají. Pro velké množství Srílančanů je cestovní ruch hlavním zdrojem příjmu. Nehrozí tedy, že byste se během svého pobytu na Srí Lance nedali s někým do řeči. Ať už to bude všetečný tuk-tukář nebo sběračka čaje, se kterou si vyměníte pár úsměvů.

Lidé na ostrově Srí Lanka
Michaela Hanušová
Garant destinací Srí Lanka a Maledivy

"Srí Lanka – ráj bez andělů, peklo bez katalyzátorů. Přesto si ji na 100% zamilujete."

neváhejte se na nás obrátit
+420 216 216 438
Lidé na ostrově Srí Lanka

Základní informace

Na Srí Lance žije přes 20 milionů obyvatel. Národnostní složení ostrova je velmi pestré. Většinu obyvatel tvoří Sinhálci, ale najdeme zde i Tamily nebo stále početnější skupinu muslimů. Za dob kolonizace sem vítr zavál spoustu Evropanů, jejichž potomky tu můžeme potkat dodnes. Příjmení jako De Silva nebo Fernando jsou tu velmi běžná. Různá etnika s odlišnými jazyky žijí ve vzájemném souladu a bezpečnost na Srí Lance nijak neohrožují.

  • Srílanská mentalita
    Obyvatelé na Srí Lance jsou velice přátelští. Přestože na ostrově žije mnoho etnických skupin mluvících odlišnými jazyky, v turistických oblastech skoro každý ovládá alespoň základy angličtiny. To vám umožní nakouknout do jejich každodenního života i usměvavých myslí. Srílančané jsou velice hrdí na to, že vás mohou přivítat ve své vlasti a dávají to okatě najevo. Když jim dáte šanci, dovedou být velice přívětiví a pohostinní. Většina z nich na turisty reaguje velice pozitivně. Setkáte se s pár zvídavými pohledy, žádostí o společnou fotografii nebo krátkou konverzaci. Především děti se po krátkém zdráhání rády seznámí.
    Svou roli hraje na Srí Lance i náboženství. Převládá zde buddhismus, následovaný hinduismem, islámem a křesťanstvím. Tato různorodost v minulosti způsobila několik konfliktů, ale žádný z nich nepřetrvává do současnosti. Jednotlivá náboženství se navzájem ovlivňují a mísí, což je velice zajímavé.
    V minulosti obyvatelé obývali gammy (vesnice), které byly centrem dění a každý v nich měl svou úlohu. Většina vesnic se zaměřovala na zemědělství, některé se soustředily na produkci pouze určitých výrobků. Každou gammu chránil bůh, který byl spojován s přírodou.
  • Počet obyvatel: 22 409 381.
Lidé na ostrově Srí Lanka

Tuk-tukáři (zajímavost)

Tuk-tuk je zastřešená trojkolka, která vám usnadní pohyb na jakékoliv asfaltové cestě Srí Lanky a zažijete díky ní místní dopravu z docela jiné perspektivy. Jejich řidiči, tuk-tukáři, jsou specifickou skupinou obyvatel, se kterou přijdete do kontaktu téměř každý den. Dalo by se zde aplikovat pravidlo: jaký tuk-tuk, takový pán. Najdete zde tuk-tuky obyčejných tatínků od rodin, náboženských fanatiků nebo mladých rockerů. Někteří se pokusí běžnou cenu (200 – 300 Rs./1km) zvýšit na trojnásobek, jiní si s vámi přátelsky popovídají a smlouvání vezmou jako zábavu. Druhým pravidlem je, že pokud se vás tuk-tukář chytí, už vás nepustí. Především při smlouvání je to značná výhoda.

Lidé na ostrově Srí Lanka

Složení obyvatelstva

  • Sinhálci - 74%
    Z celkové populace tvoří Sinhálci většinu obyvatel Srí Lanky. Jedná se o potomky přistěhovalců z Indie, kteří vyznávají buddhismus. Dělí se na dvě skupiny podle toho, zda obývají nížiny či vysočinu. Těm z vysočiny se přezdívá kandyjští, protože se soustřeďují kolem duchovního centra ostrova – Kandy. Jejich jazykem je sinhálština a stále uznávají kastovní systém, kde má každý z nich své místo.
  • Tamilové - srílanští 12,6%, indičtí 4,6%
    Druhou nejpočetnější skupinou obyvatel Srí Lanky jsou Tamilové. Toto etnikum vyznává hinduismus a mluví tamilsky. Pro hinduisty je velmi důležitá příslušnost ke kastě, a i když se postupem času rozdíl mezi nimi zmenšuje, je zde stále patrný. Na severu země, kolem Jaffny, žijí srílanští Tamilové, kteří patří do kasty vellalarů (statkáři, aristokracie), zatímco na vysočině žijí plantážní Tamilové, kteří se živí sběrem čaje a patří do nižších kast.
  • Moorové - 9 %
    Maurové jsou muslimskou menšinou, která obývá území Srí Lanky. Jejich předci sem přišli přibližně před tisíci lety jako obchodníci z Arabského poloostrova a Indie. Dělí se na Malajce, muslimy z Indie a srílanské muslimy. Žijí v uzavřených komunitách a mají své vlastní sociální kruhy, historii, hrdiny, jazyk a náboženství. Muslimské vesnice můžete hledat především v oblasti centrální vysočiny a východního pobřeží, kde se Moorové v minulosti usadili, aby unikli portugalskému pronásledování.

Ostatní - 0,2 %

  • Veddové
    Veddové jsou původními obyvateli Srí Lanky. První zmínky o nich pochází z roku 500 př.n.l. Sami sebe nazývají Wanniyala-aetto, což v překladu znamená lesní lidé. Živí se především lovem a sběrem plodin. Dodnes se jim nepodařilo sžít se s ostatními etniky na ostrově, a tak obývají území, která jsou jim vyhraněna. Dělí se na Kele Weddo (Vedové obývající džungli) a Can Weddo (vesničtí Veddové). Jejich počet se odhaduje zhruba na 2 500 jedinců.
  • Burgheři
    Burgheři jsou potomci portugalských, holandských a britských osadníků. Vyznávají křesťanství a v nedávné minulosti měli velký sociální a politický vliv. Když Srí Lanka získala nezávislost, jejich vliv značně zeslábnul a zvýšila se emigrace ze země.

Obraťte se na nás

Michaela Hanušová — garant destinace Srí Lanka a Maledivy

+420 216 216 438
+420 724 289 644
maledivy-srilanka@ckgo2.cz

 
Lidé na ostrově Srí Lanka

Příběh sběraček čaje

Spousta z vás si jistě Srí Lanku spojí s výrobou čaje. Ceylonský čaj je známý po celém světě a ročně ho tento malý ostrov vyprodukuje kolem 300 mil. kilogramů. Dříve se zde pěstovala káva, ze které Srí Lanka profitovala. Poté co kávovníky napadla plíseň, byly v 19. století nahrazeny čajovými keři. Zasloužil se o to především Skot James Tylor, který koupil první plantáž a postupně začal čaj produkovat ve velkém. Dalším významným plantážníkem byl Thomas Lipton, jehož jméno můžeme znát z krabiček stejnojmenného čaje.

Přestože Srí Lanka stále zůstává čajovou velmocí, ceylonský čaj si vybírá svou daň. Aby byl čaj kvalitní, sbírají se vždy tři nejmladší a nejsilnější lístky z horní části keře. Tuto práci zastávají sběračky, které takto natrhají 15 – 20 kilogramů lístků denně. Většinou se jedná o tamilské ženy, jejichž předky sem z jižní Indie přivezli Britové v 19. století jako pracovníky pro stále zvětšující se čajové plantáže. Za manuálně namáhavou práci, kterou vykonávají mnohdy ve velmi náročných podmínkách, dostávají v přepočtu jen několik dolarů denně. Z nízkého platu musí uživit celou rodinu, která obvykle žije v malých řadovkách, kde je voda a elektřina nedosažitelným luxusem.

Indičtí Tamilové mají dlouhodobě velmi nevýhodnou pozici. Když Srí Lanka získala v roce 1948 nezávislost, pracovníci čajových plantáží ztratili státní příslušnost. Tu většina z nich získala zpět v roce 2003, ale stále nemají základní dokumenty, jako jsou identifikační doklady. Potomci indických Tamilů opouští základní školu ve velmi nízkém věku, aby mohli pracovat. Již od narození je na ně pohlíženo jako na budoucí zaměstnance čajových plantáží. V dospělosti je pro ně nemožné se z této pozice vymanit a uplatnit se v jiné profesi. Pokud vezmeme v potaz náročné pracovní podmínky, zdravotní péče je jim poskytována pouze na velmi primitivní úrovni. Mzdy se v minulosti pohybovaly okolo 500 rupií denně. V roce 2018 je srílanská vláda zvedla na 1 000 rupií denně a později na 1500 rupií denně, ale stále se jedná o malou částku a Tamilové tak patří k nejchudším obyvatelům Srí Lanky.

Přes všechna úskalí se na vás sběračky čaje vždy hřejivě usmějí a o pár okamžiků později opět pokračují ve své práci uprostřed oceánu čajových lístků. Pokud si budete sběračky čaje fotit, nezapomeňte, že je vhodné jim dát odměnu pár set rupií.

Lidé na ostrově Srí Lanka

NÁŠ TIP

Chystáte se na Srí Lanku? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Srí Lance ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího.