Bezpečnost Srí Lanka

Bezpečnostní situace

Bezpečnost na Srí Lance je poměrně diskutovaným tématem při rozhodování, zda zemi navštívit či nikoli. Bezpečnostní situace na ostrově se stále mění, ale pro turisty je zde bezpečno. Přesto se vyplatí znát možná rizika, kterým se lze díky jednoduchým opatřením vyvarovat.

V minulosti se téma bezpečnosti na Srí Lance často dotýkalo hnutí Tamilských tygrů, které se snažilo získat autonomní území na severu ostrova. Hnutí bylo potlačeno v roce 2009 a od té doby mohou turisté bez obav navštěvovat i severní oblasti kolem města Jaffna. Je nutné počítat se zvýšenými kontrolami na silnicích.

Bezpečnost na Srí Lance
Michaela Hanušová
Garant destinací Srí Lanka a Maledivy

"Srí Lanka – ráj bez andělů, peklo bez katalyzátorů. Přesto si ji na 100% zamilujete."

neváhejte se na nás obrátit
+420 216 216 438
Bezpečnost na Srí Lance

Kriminalita na Srí Lance

Kriminalita na Srí Lance je velice nízká. V tomto směru se zde zahraniční turisté nemají čeho obávat. Občas dochází k drobným krádežím na ulicích nebo v dopravních prostředcích. Na takových místech nenechávejte své osobní věci bez dozoru a mějte je vždy na očích. Velice ojediněle dochází k odcizení peněz z kreditních karet. Proto raději používejte hotovost a peníze vybírejte pouze v hotelech nebo bankách.

Ačkoliv je kriminalita poměrně nízká, místní lidé jsou velmi přátelští, ale doporučuje se dodržovat základní bezpečnostní opatření:

  • nenechávejte své věci bez dozoru
  • pokud odcházíte z ubytování, doklady mějte s sebou nebo je dejte do hotelového trezoru
  • dávejte pozor na kapesní zloděje
  • respektujte a dodržujte místní pravidla a etiketu

NÁŠ TIP

Před cestou na Srí Lanku se můžete registrovat do databáze DROZD, která organizuje pomoc českým občanům v nouzi. Stačí jen vyplnit základní informace o cestě, údaje o spolucestujících a kontaktní osobu v České republice. V případě přírodních katastrof nebo zhoršení bezpečností situace v příslušné destinaci, vás Ministerstvo zahraničních věcí může rychle informovat o aktuální situaci, případně zorganizovat pomoc.

Bezpečnost na Srí Lance

Bezpečnost v dopravě

Žádné semafory, žádné přednosti, žádný řád. Pouze neustálé troubení klaksonů, předjíždění v zatáčkách a noha na plynu. Takhle vypadá doprava na Srí Lance. Proto není divu, že nejčastější příčinou úmrtí turistů jsou právě dopravní nehody. Tomuto bezpečnostnímu riziku se lze snadno vyvarovat.

  • V blízkosti silnic a při jejich přecházení buďte ostražití. Pokud se rozhodnete pro půjčení auta nebo skútru, jezděte pomalu a vyvarujte se nočním přesunům. Na skútru si dávejte pozor na prašných cestách, kde často dochází k nehodám.
  • Při cestování vlakem je v oblibě sezení nebo stání v otevřených dveřích vagónu. Na sedačce si nejspíš takový adrenalin neužijete, ale nebudete se tak vystavovat nebezpečí pádu či úrazu.

Pokud tedy zachováte pár jednoduchých opatření, nemáte se čeho obávat. Srílanská doprava je zážitkem sám o sobě a rozhodně byste se o něj neměli ochudit.

Bezpečnost na Srí Lance

NÁŠ TIP

Chystáte se na Srí Lanku? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Srí Lance ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího.

Bezpečnost na Srí Lance

Přírodní katastrofy

Co se týče přírodních katastrof, měli byste vzít v potaz, že k nim dochází jen zřídkakdy a šance, že vás zastihnou, je minimální. Mnohým z nich se dá vyvarovat díky pozornému sledování zpravodajství. Z hlediska bezpečnosti na Srí Lance se tedy není čeho obávat. Daleko větší riziko představuje oceán a utonutí, které je druhou nejčastější příčinou úmrtí turistů na Srí Lance. Kvůli silným vlnám a oceánským proudům se nedoporučuje plavat mimo kamenné přehrady, o které se vlny lámou. Lze najít i spoustu klidných pláží, kde oceán není tak divoký a nehrozí zde žádné nebezpečí.

  • Povodně: V období dešťů na Srí Lance pravidelně dochází k povodním a sesuvům půdy. Pokud na Srí Lanku vycestujete v tomto čase, sledujte pozorně předpověď počasí a místní zpravodajství. V případě, že povodně udeří, vyhněte se postiženým oblastem.

  • Tsunami: V souvislosti s přírodními katastrofami na Srí Lance si asi každý z nás vybaví rok 2004 a zemětřesení v Indickém oceánu, které vyvolalo masivní vlnu tsunami, jež zasáhla i srílanské pobřeží. Po této katastrofě byla přijata rozsáhlá bezpečnostní opatření. Na pobřeží byl zhotoven varovný systém a evakuační místa, díky nimž by se podobné situaci mělo předejít.
Bezpečnost na Srí Lance

Bezpečnost pro ženy

Přístup k ženám na Srí Lance se liší od způsobu, jakým je k ženám přistupováno v Evropě. Proto je dobré respektovat zdejší zvyky a řídit se pár jednoduchými pravidly.
Pokud jste žena a při vašich cestách vás doprovází váš partner, kamarád či spolucestující, nemáte se vůbec čeho obávat. Možná se vám dostane nechtěné pozornosti, ale místní muži budou respektovat to, že nejste sama a nebudou vás obtěžovat.

Pokud cestujete sama, je možné, že zažijete nepříjemné situace, kdy na vás místní muži budou pokřikovat, pokusí se o fyzický kontakt s vámi nebo vás budou následovat. Nic neobvyklého není ani otázka, zda jste vdaná, případně, zda si dotazujícího nechcete vzít. Některé ženy cestující samy proto nosí falešný zásnubní prsten nebo fotografii imaginárního partnera. K vaší bezpečnosti pomůžou i další opatření, která je dobré dodržovat:

  • Mimo Kolombo a turistické oblasti zvolte méně odvážné oblečení, které bude zakrývat vaše ramena a kolena.
  • V severní části Srí Lanky je doporučeno koupání v jednodílných plavkách.
  • Vždy buďte v kontaktu s někým, kdo ví, kde se právě nacházíte.
  • Po setmění nevycházejte v odlehlých oblastech ven sama, pouze s doprovodem.
  • Pokud se cítíte ohrožena, nebojte se požádat o pomoc, dát se do řeči s jiným kolemjdoucím, nebo jít na místo, kde je více lidí.
  • Při přesunech se snažte cestovat ve větší skupině.

Obraťte se na nás

Michaela Hanušová specialistka na Srí Lanku

+420 724 289 644
+420 216 216 438
maledivy-srilanka@ckgo2.cz

Bezpečnost na Srí Lance

Nemoci na Srí Lance

Srí Lanka leží v tropickém pásmu a zdaleka není tak rozvinutá jako evropské země, čemuž odpovídají i nemoci, které zde hrozí. Většina z nich se dá snadno vyléčit a nepředstavuje velké bezpečnostní riziko. Hlavní je dodržovat základní hygienu jako je pravidelné mytí rukou, nesedání na záchodové mísy a opatrnost při konzumaci jídla a nápojů. Pijte pouze balenou vodu.

  • Cestovní průjem. Nepříjemný, ale nikterak nebezpečný je cestovní průjem. Mezi nejčastější příčiny jeho vzniku patří jiná strava a snížené hygienické podmínky. Cestovalé po Srí Lance se s ním však setkávají pouze vyjímečně. Přesto je dobré u sebe mít léky k jeho potlačení, které ve většině případů začnou působit po pár hodinách. Pokud vás průjem postihne a žádné léky s sebou nemáte, zkuste instantní čaj Samahan, který koupíte v každém supermarketu nebo lékárně.
  • Nachlazení. Ani tropické počasí vás neuchrání před nachlazením. Příčinou většinou bývají klimatizované prostory a snadnou pomocí jsou léky jako Ibalgin nebo Paralen.
  • Nemoci způsobené komáry. Stejně jako v ostatních zemích jihovýchodní Asie, i zde představuje štípanec od komára větší riziko než jen nepříjemné svědění. Především po setmění tedy používejte repelent a vyhledávejte pokoje s klimatizací nebo moskytiérou.
    Malárie se na Srí Lance vyskytuje pouze ojediněle. Za oblast s možným rizikem nákazy je považována severní část ostrova. Případy horečky dengue naopak v minulých letech vzrostly. K jejím nejčastějším příčinám patří zvýšená teplota, bolest hlavy a svalů a vyrážka. Diagnostika horečky dengue se provádí z krve. V případě, že na sobě některý z těchto symptomů zaznamenáte, vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Vzteklina. Na Srí Lance je mnoho toulavých psů, kteří si žijí svým vlastním životem. Jsou zvyklí na místní i na turisty, nebývají příliš vlezlí, většinou si lidí moc nevšímají. Zvířata však nekrmte, mohou přenášet choroby a být nakaženi vzteklinou. Pokud by vás jakékoliv zvíře pokousalo, je potřeba co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Večer se vyhněte odlehlým tmavým místům, psi se tam shlukují do větších tlup a setkání s nimi může být nepříjemné. V roce 2011 probíhalo na Srí Lance hromadné očkování zvířat proti vzteklině. Pokud tedy necestujete na venkov, je riziko vztekliny velice malé. I tak se ale zkuste vyvarovat kontaktu s opicemi a potulnými psy.

Spoustě nemocem se dá předejít díky očkování. Pokud o něm uvažujete, přečtěte si článek o očkování, který vám pomůže s jeho výběrem.

Bezpečnost na Srí Lance

Bezpečnostní opatření ministerstva zahraničí

Před cestou na Srí Lanku nezapomeňte zkontrolovat stránky ministerstva zahraničí, kde najdete informace o aktuální situaci a kontakty, na které se v případě nebezpečí můžete obrátit. Můžete se zaregistrovat i v databázi DROZD, na základě čehož se vám dostane pomoci v případě nouze.

O vaše bezpečí během cesty na Srí Lanku se stará i náš tým v Go2. Pokud tedy zvolíte některý z našich zájezdů, uděláme vše pro to, aby vaše dovolená proběhla bez jediného škobrtnutí a budeme vám plně k dispozici při řešení jakýchkoli komplikací.