Lidé souostroví Maledivy

Obyvatelé Malediv

Lidé žijící na souostroví Maledivy jsou velmi skromní a důležitou roli v jejich životě hraje rodina a náboženství. Milují hudbu, tanec a společenské akce. Maledivci jsou velmi hrdí na své podmořské bohatství, a proto jsou velice nekompromisní při dodržování pravidel ochrany životního prostředí. Místní obyvatele potkáte v hotelových resortech, v hlavním městě Malé nebo při návštěvě domorodých osad na ostrovech. Letoviska zaměstnávají i cizince, ale podle maledivských zákonů musí být 50 % všech zaměstanců resortů Maledivci.

Národnostní složení obyvatelstva Malediv: Maledivci 98 %, Sinhálci 1 %, Arabové a další menšiny 1 %.

Lidé souostroví Maledivy
Michaela Hanušová
Garant destinací Srí Lanka a Maledivy

"Srí Lanka – ráj bez andělů, peklo bez katalyzátorů. Přesto si ji na 100% zamilujete."

neváhejte se na nás obrátit
+420 216 216 438

Obyvatelé hlavního města Malé

Rozdíl v životním stylu je nejvýraznější mezi obyvateli hlavního města a ostrovany. Z celkového počtu přibližně 350 tisíc obyvatel Malediv žije asi 120 tisíc obyvatel na miniaturním ostrově o rozloze 1,7 km2 v hlavním městě Malé. Hustota osídlení tu činí neuvěřitelných 70,5 tisíce obyvatel na 1 km2. Do Malé neustále přicházejí lidé z okolních ostrovů v naději, že zde najdou lepší život. Problém s nedostatkem místa k osídlení se vláda snaží řešit zasypáváním lagun drtí korálů a písku. Malé je obecně považováno za velmi bezpečné město. Nebezpečí představují hlavně jezdci na mopedech, je proto důležité dávat pozor při přecházení ulic. V případě politických protestů se vyhýbejte shromážděním a davům.

ZAJÍMAVOST

Dnem volna na Maledivách je každý týden pátek. V tyto dny jsou obchody i kanceláře zavřené a od místních lidí je očekáváno, že část dne stráví v mešitě modlením.

Další velká města Malediv

Druhým největším městem Malediv je město Hithadhoo na nejjižnějším atolu Addu, kde žije asi 10 tisíc lidí. Několik lokálních ostrovů má více než 5 tisíc obyvatel a zbylé obyvatelstvo pak osidluje jednotlivé menší ostrovy Malediv, kde je živí především rybolov nebo pracují v dopravě a turistickém průmyslu.

Obraťte se na nás

Michaela Hanušová – garant destinace Srí Lanka a Maledivy

+420 216 216 438
+420 724 289 644
maledivy-srilanka@ckgo2.cz

 

Život na atolech

Na atolech jsou poměry skromnější a uvolněnější, ale lidem se zde nežije tak snadno jako v Malé. Ostrované obvykle žijí dohromady se svými příbuznými, nezadaných osob i manželských párů je tu mohem méně než v hlavním městě. Na ostrovech mají muži a ženy svou tradiční roli, muži chodí do práce a ženy jsou doma a starají se o děti a domácnost. V téměř naprosté většině domorodých osad je zavedený internet, telefon i televize.

Místní život se nesmírně liší od života v hotelovém resortu. Obydlené ostrovy jsou sice konzervativní, ale jejich návštěva je jedinečným kulturním zážitkem. Na každém ostrově naleznete alespoň jednu čajovnu, která slouží jako centrum společenského dění pro lokální obyvatele.

Na ostrovech je nutné postupovat obezřetně při fotografování místních. Pokud je chcete fotit, vždy se zeptejte na svolení, buďte zdvořilí a respektujte jejich stanovisko, i když bude odmítavé.

Turistky se zde nemusí obávat obtěžovaní nebo jiného nevhodného chování, maledivští muži jsou konzervativní a velmi zdvořilí.

Oblékání na Maledivách

Nudismus a koupání bez horního dílu plavek je přísně zakázáno, v hotelových letoviscích je možné se bez problémů koupat i v dvoudílných plavkách. Při návštěvě domorodých osad nebo hlavního města Malé je nutné respektovat místní pravidla. Musíte mít zahalená ramena, kolena, ženy by neměly mít hluboký výstřih. Muži mohou mít šortky, ale neměli by mít odhalený hrudník. Ženám doporučujeme delší šortky nebo sukni pod kolena a tričko zakrývající ramena.

Na plážích obydlených ostrovů se nelze koupat tak jako obvykle. Pokud se místní ženy někde koupou, jsou kompletně oblečené, dokonce i muži mají tričko. Turisté by proto měli udělat totéž. Nicméně na ostrovech můžete najít speciální pláže přímo pro cizince, označované také jako bikiny beach. Na těchto plážích se můžete koupat stejně tak jako v hotelovém resortu.

Ženy na Maledivách

I přes to, že je na Maledivách zcela muslimská společnost, ženy zde mají osobní svobodu, která je ve většině jiných muslimských zemích naprosto nemyslitelná. Místní ženy většinou nenosí burku, ale zakrývají si vlasy šátkem.

Podle tradice si žena směla sama zvolit nápadníka a také určit sumu, kterou za ni musí zaplatit. Tuto částku muž vyplácí v okamžiku svatby. Pokud se oba domluví, obnos může být splácen i postupně. V případě rozvodu však musí být zbytek částky vyplacen okamžitě. Ženy mohou vlastnit půdu i majetek, ale obecně mají jen zlomek jmění, které vlastní muži.

Modernizace, kvalitnější vzdělání i širší nabídka pracovních příležitostí vede k tomu, že se stále více žen zapojuje do pracovního procesu. Nicméně pro vetšinu žen z Malé to není ani tak otázka svobodné volby, ale spíš nutnost, protože z jednoho platu je obvykle nemožné pokrýt veškeré životní náklady celé rodiny.

Vzdělání na Maledivách

Na každém obydleném ostrově jsou státní základní školy. V hlavních správních centrech jednotlivých atolů jsou také regionální vzdělávací střediska, která zajišťují vzdělávání dospělých a výuku v rozsahu nižší střední školy. Ta na Maledivách končí desátou třídou, tedy ve věku 16 let.

Na Maledivách existují tři státní vyšší střední školy, kde je studium zakončeno maturitou. Jedna se nachází v Malé, další na ostrově Hithadhoo a třetí na severu. Vyšší škola a univerzita funguje v Malé, ale Maledivané se často za vysokoškolským vzděláním stěhují do zahraničí.

Podle oficiálních statistik má 90 % obyvatel ukončené základní vzdělání a gramotnost dospělé populace je 98 %. Angličtina se vyučuje jako hlavní cizí jazyk již od první třídy, proto Maledivané mluví relativně dobře anglicky, i když se silným přízvukem.

Svátky na Maledivách

Většina náboženských a státních svátků na Maledivách nemá pevně stanovené datum, protože vychází z islámského lunárního kalendáře, který je pohyblivý a svátky tak každý rok připadají na jiný den. Svátky se nejvíce dodržují v Malé, kde mají téměř všechny obchody zavřeno. Na ostatních ostrovech probíhá vše tak jako jindy. Svátky jsou událostí, kterou slaví společně celé rodiny a příbuzenstvo.

Velmi důležitým svátkem je ramadán (na Maledivách se nazývá Ramazan), který trvá 28 dní. Během ramadánu se muslimové od svítání do soumraku musí zdržet pití, jídla, kouření a pohlavního styku. Zákaz jídla a pití se nevztahuje na malé děti, těhotné nebo menstruující ženy a muslimy na cestách. Přesné datumy ramadánu se každoročně mění, ale většinou spadají na měsíce březen/duben/květen.

Pokud je to možné, vyhněte se pobytu na Maledivách během ramadánu, protože mimo hotelové resorty může být cestování po Maledivách velmi náročné. V období ramadánu je i turistům v Malé zakázáno konzumovat potraviny, pít a kouřit. Úřady, obchody i restaurace mají zkrácenou otevírací dobu a lidé tráví většinu času náboženskými praktikami a dodržováním půstu.

Modlitby na Maledivách

První modlitbu má muslim vykonat během svítání, druhou v poledne, další kolem třetí odpoledne, čtvrtou při západu slunce a poslední na začátku večera. Obchody a úřady zavírají na 15 minut po každém volání k modlitbě. Věřící se většinou chodí modlit do mešity, někteří ale pokleknou rovnou tam, kde se zrovna nacházejí.

Příběhy a legendy

Maledivané mají rádi příběhy a legendy. Mystických příběhů existuje mnoho, jedna z nejoblíbenějších a nejznámnějších povídek je o bohovi moře, Rannamaarovi. Lidé věří, že ovlivňuje štěstí a úspěch rybářů, proto pořádají slavnostní ceremoniály, kde ho prosí o dobré úlovky.

Sport na Maledivách

Nejoblíbenějším sportem je fotbal, který se tu hraje celoročně a v Malé existuje i oficiální fotbalová liga. V březnu začíná v hlavním městě několikaměsíční kriketová sezóna, hraje se tu volejbal, basketbal, badminton i různé tradiční sporty.

Maledivy jsou od roku 1988 pravidelným účastníkem letních olympijských her, zatím však nezískaly žádnou medaili.